Aravinda, Gayan heroes at Fox Hill Super Cross
Aravinda Premadasa and Gayan Sandaruwan were declared as the Best
Driver and Rider at the 16th Fox Hill Super Cross which was conducted
during the last week end at the Fox Hill Super Cross Circuit.
The event was organised by the Sri Lanka Army’s Military Academy and
was conducted by Sri Lanka Association for Racing Drivers and Riders.
The full results are as follows;
Results
Group SL-N Nissan March 1000 cc
1. S. A. Harsha, 2. S. A. Duminda, 3. Harsha Panduwawala
Group V Motor Cycles upto 85 cc (u-13)
1. Shehan C. Adikari, 2. Shanuka Jayana, 3. B. Kusum Silva
Group M STD/MOD Street Trail Bikes upto 125 cc (2T/4T)
1. Shiva Marappan, 2. Ranjith Samaraweera, 3. Asantha Karunaratne
Group T & J Diesel Turbo upto 5500 cc
1. Col. Wasantha Madola, 2. Sheram Fernando, 3. S. A. Duminda
Group SL - N Cars over 12 kg/HP
1. Upulwan Serasinghe, 2. Lalin Kirinde, 3. Prasanna de Alwis
Group J Motor Cycles 55cc (U-10)
1. Thimila Leeshan Devinda, 2. Dilan Buultjens, 3. Malan Manchanayake
Group SL-N Mini 7 upto 1000 cc
1. Sasitha Gunewardena, 2. K. Parameswaran, 3. Hafiz Cader
Group SL - H Cars upto 1600 cc
1. Upulwan Serasinghe, 2. Nishan Wasalathanthri, 3. Tharindu Lokuge
Group SL - A Cars upto 1050 cc
1. Samantha Gunewardena, 2. Mahen Madugalle, 3. W. M. K.
Wickramasinghe
Group SL - N Cars 10 - 12 kg/HP
1. Pradeep Wijesiriwardena, 2 Upulwan Serasinghe, 3. U. C. Perera
Group MX Racing Motor Cycles upto 85
cc
1. Rumesh Buultjens, 2. Shehan C. Adikari, 3. Keshan Wanigasuriya
Group M STD/Mod Street Trail Bikes upto 250 cc
1. Sasindu Pieris, 2. Akila Batepola, 3. Dinesh Anuruddha
Group SL-N Ford Laser/Mazda
1. Upulwan Serasinghe, 2. Annesley Perera, 3. Daminda Ramanayake
Group MX Super Motard Racing Bikes Open
1. Yohan Dabare, 2. Indika Gurusinghe, 3. Chalaka Madushanka
Group SL - GT Cars upto 3500 cc
1. Aravinda Premadasa, 2. Pasindu Pieris, 3. Reyaz Farook
Group MX Racing Bikes upto 85 cc (U-16)
1. Shehan C. Adikari, 2. Mithum Jayasanka Sigera, 3. Keshan
Wanigasuriya
Group SL - H Cars upto 1600 cc
1. Upulwan Serasinghe, 2. Nishan Wasalathanthri, 3. Tharindu Lokuge
Group MX Racing Bikes upto 125 cc (2T/4T)
1. Ishan Dassanayake, 2. Sudesh Nilanga, 3. Harshana Kandearachchi
Group MX Motor Cycles upto 125 cc (2T) upto 250 cc (4T)
1. Gayan Sandaruwan, 2. Kevin Buultjens, 3. Tuan Ossen
Group SL-A Cars upto 1400 c
1. W. A G. Rangana, 2. Prasanna Peiris, 3. Yoga Perera
Group M STD/Mod Street Trail Bikes
1. Kamal Prasanna, 2. Sasindu Peiris, 3. Ranjith Samaraweera
Group SL - N Ford Laser/Mazda 1500 cc
1. Upulwan Serasinghe, 2. Annesley Perera, 3. Duminda Jayasinghe
Group MX Motor Cycles upto 125 cc
1. Gayan Sandaruwan, 2. Pasindu Peiris, 3. Kevin Buultjens
Group SL - GT upto 3500 cc
1. Aravinda Premadasa, 2. Reyaz Farook, 3. Nalin D. Perera
Group T & J Open
1. Dinesh Senanayake, 2. Col. Wasantha Madola, 3. Sheran Fernando
Special Awards
Best Driver - Aravinda Premadasa
Best Rider - Gayan Sandaruwan |