dailynews
 ONLINE


OTHER PUBLICATIONS


OTHER LINKS

Marriage Proposals
Classified
Government Gazette

New ministers

Ratnasiri Wickremanayake	Minister of	Internal Administration
Anura Bandaranaike		Minister of	National Heritage
D. M. Jayaratne			Minister of	Plantation Industries
Nimal Siripala de Silva		Minister of	Healthcare and Nutrition
Mangala Samaraweera		Minister of	Ports and Aviation
A. H. M. Fowzie			Minister of	Petroleum & Petroleum 	
						Resources Development
Jeyaraj Fernandopulle		Minister of	Highways and 
						Road Development
Maithripala Sirisena		Minister of	Agricultural Development and
						Agrarian Services Development
Susil Premajayantha		Minister of	Education
Karu Jayasuriya			Minister of	Public Administration and 
						Home Affairs
Arumugan Thondaman		Minister of	Youth Empowerment and 
						Socio-Economic Development
Rauff Hakeem			Minister of	Posts & Telecommunication
Dinesh Gunawardena		Minister of	Urban Development and 
						Sacred Area Development
Douglas Devananda		Minister of	Social Services and 
						Social Welfare
Ferial Ashraff			Minister of	Housing and Common 
						Amenities
P. Chandrasekeran		Minister of	Community Development and 
						Social Inequity Eradication
A. L. M. Athaullah		Minister of	Water Supply and Drainage
Prof. Tissa Witarana		Minister of	Science and Technology
D. E. W. Gunasekera		Minister of	Constitutional Affairs and
						National Integration
Abdul Risath Bathiyutheen	Minister of	Resettlement and Disaster 
						Relief Services
P. Dayaratne			Minister of	Plan Implementation
R. M. Dharmadasa Banda		Minister of	Supplementary 
						Crops Development
M. H. Mohomed			Minister of	Parliamentary Affairs
Prof. G. L. Peiris		Minister of	Export Development &
						International Trade
John Senaviratne		Minister of	Power & Energy
Sumedha Jayasena		Minister of	Child Development and 
						Women’s Empowerment
Dr. Sarath Amunugama		Minister of	Enterprise Development and
						Investment Promotion
Milroy Fernando			Minister of	Public Estate Management and
						Development
Jeewan Kumaranatunga		Minister of	Land and Land Development
Pavithra Wanniarachchi		Minister of	Youth Affairs
Anura Priyadarshana Yapa	Minister of	Mass Media and Information
Tissa Karaliyadda		Minister of	Indigenous Medicine
Athauda Senviratne		Minister of	Labour Relations and Manpower
Gamini Lokuge			Minister of	Sports and Public Recreation
Bandula Gunawardana		Minister of	Trade, Marketing Development, 
						Co-Operatives and Consumer Services
Mahinda Samarasinghe		Minister of	Disaster Management and 
						Human Rights
Rajitha Senaratne		Minister of	Construction and 
						Engineering Services
Mahinda Wijesekera		Minister of	Special Projects
Milinda Moragoda		Minister of	Tourism
Keheliya Rambukwella		Minister of	Foreign Employment 
						Promotion and Welfare
Piyasena Gamage			Minister of	Vocational and Technical Training
M. S. B. Navinna		Minister of	Rural Industries and 
						Self-Employment Promotion
Janaka Bandara Tennakoon	Minister of	Local Government and 
						Provincial Councils
Felix Perera			Minister of	Fisheries and Aquatic Resources
R. M. C. B. Ratnayake		Minister of	Livestock Development
Rohitha Bogollagama		Minister of	Foreign Affairs
Mahinda Yapa Abeywardena	Minister of	Cultural Affairs	
Prof. Wiswa Warnapala		Minister of	Higher Education
Chamal Rajapaksa		Minister of	Irrigation and Water Management
Kumara Welgama			Minister of	Industrial Development
Dullas Alahapperuma		Minister of	Transport
Amarasiri Dodangoda		Minister of	Justice 


Non-Cabinet Ministers

 
 
 
 
 

Non-Cabinet Ministers and
Deputy Ministers

The Non-Cabinet Ministers: Salinda Dissanayake - Minister of Coconut Development, Dilan Perera - Minister of Justice, Hemakumara Nanayakkara - Minister of Agriculture, Lakshman Yapa Abeywardana - Minister of Media, M.N. Abdul Majeed - Minister of Co-operatives, Ameer Ali Sihabdeen - Minister of Disaster Relief Services, A.P. Jagath Puspakumara - Minister of Nation Building, R.A. Jayatissa - Minister of Textile Industries, Chandrasiri Gajadheera - Minister of Home Affairs, T.B. Ekanayake - Minister of Highways, Mahinda Amaraweera - Minister of Water Supply, Rohitha Abeygunawardana - Minister of Nation Building, Anwar Ismail - Minister of Irrigation, S.M. Chandrasena - Minister of Nation Building, Bandula Basnayake - Minister of Sports, Gunaratna Weerakoon - Minister of Nation Building, Sripathi Suriyarachchi - Minister of Port Development, D.M. Dassanayake - Minister of Nation Building, Pandu Bandaranaike - Minister for Religious Affairs, Mahindanada Alutgamage - Minister of Power, Mervyn Silva - Minister of Labour, Naween Dissanayake - Minister of Investment Promotion, Jayaratna Herath - Minister of Health Promotion & Disease Prevention, Dayashriitha Tissera - Minister of Skills Development, Duminda Dissanayake - Minister of Petroleum Resources, Ranjith Siyambalapitiya - Minister of State Revenue and Finance, Lasantha Alagiyawanna - Minister of Road Passenger Transport, Rohana Kumara Dissanayake - Minister of Urban Development, Nirmala Kothalawala - Minister of Edcuation Services, Cegu Isadeen - Minister of Export Development, H.R. Mithrapala - Minister of Consumer Affairs, Basheer Cegu Dawood - Minister of Local Government and Mano Wijayaratna - Minister of Enterprise Development.


Deputy Ministers Pictures by Chaminda Hitteitiyage

 

 

 

 

 

Deputy Ministers: Muttu Sangaralingam Sellasamy, Deputy Minister of Posts, Muttu Sivalingam, Deputy Minister of Estate Infrastructure, Galgamuwa Vidanalage Susantha Punchilame, Deputy Minister of Peoplised Estate Management and Development, Siripala Gamlath, Deputy Minister of Agrarian Services. Hussain Bahila, Deputy Minister of Foreign Affairs, Faizer Musthapa,Deputy Minister of Tourism, Murugan Sachithanandan, Deputy Minister of Education, Pedro Hewage Lionel Premasiri, Deputy Minister of Social Services and Social Welfare, Wilfred Bandara Ekanayake, Deputy Minister of Highways, Suresh Vadivel, Deputy Minister of Health. Chandrasiri Suriarachchi, Deputy Minister of Lands and Land Development, M.M. Musthapa, Deputy Minister of Higher Education, Shanmugam Jegatheeswaran, Deputy Minister of National Integration, Edward Gunasekera, Deputy Minister of Railways, Neomal Perera, Deputy Minister of Fisheries, Sarath Kumara Gunaratne, Deputy Minister of Aviation, M.T.Hassan Ali, Deputy Minister of Subsidiary Agricultural Crops Development, Abdul Bais, Deputy Minister of Provincial Councils, and M.C. Mohammed Faizal, Deputy Minister of Scientific Affairs.


 

EMAIL |   PRINTABLE VIEW | FEEDBACK

Gamin Gamata - Presidential Community & Welfare Service
Kapruka - www.lanka.info
www.canreach.com
www.icicibank.lk
www.srilankans.com
www.army.lk
www.news.lk
www.defence.lk
www.helpheroes.lk/
www.peaceinsrilanka.org

| News | Editorial | Financial | Features | Political | Security | Sport | World | Letters | Obituaries | News Feed |

Produced by Lake House Copyright © 2006 The Associated Newspapers of Ceylon Ltd.

Comments and suggestions to : Web Editor