DAILY NEWS ONLINE


OTHER EDITIONS

Budusarana On-line Edition
Silumina  on-line Edition
Sunday Observer

OTHER LINKS

Marriage Proposals
Classified Ads
Government - Gazette
Tsunami Focus Point - Tsunami information at One PointMihintalava - The Birthplace of Sri Lankan Buddhist Civilization
 

Appointed Cabinet, Non Cabinet and Deputy Ministers

President Mahinda Rajapakse- Finance, Defence

Prime Minister Ratnasiri Wickremanayake - Disaster Management

Anura Bandaranaike - Tourism

D.M. Jayaratne - Post and Telecommunications,Rural Economic Promotion

Amarasiri Dodangoda - Justice and Law Reforms

Nimal Siripala de Silva - Healthcare and Nutrition

Mangala Samaraweera - Foreign Affairs, Ports and Civil Aviation

A.H.M. Fowzie - Railways and Transport, Petroleum and Petroleum Resource Development

Jeyaraj Fernandopulle - Trade Commerce, Consumer, Affairs and Marketing Development, Highways

Maitripala Sirisena - Agriculture, Environment, Irrigation and Mahaweli Development

W.D.J. Seneviratne - Power and Energy

Sumedha G. Jayasena - Children's Development and Women Empowerment

Dr. Sarath Amunugama - Public Administration and Home Affairs

Anura Priyadarshana Yapa - Media and Information

Dinesh Gunawardena - Urban Development and Water Supply

Douglas Devananda - Social Services and Social Welfare

Ferial Ashraff - Housing Construction

Susil Premajayantha - Education

Athauda Seneviratne - Labour Relations and Foreign Employment

S.B. Navinna - Rural Industries and Self Employment Promotion

Piyasena Gamage - Vocational and Technical Training

Janaka Bandara Tennekoon - Local Government and Provincial Councils

A.L.M. Athaullah - Fisheries Housing Development

Rohitha Bogollagama - Enterprise Development and Investment Promotion

Prof. Tissa Vitharana - Science and Technology

D.E.W. Gunasekara - Constitutional Affairs and National Integration

****

Non Cabinet Ministers

Milroy Fernando - Plantation Industries

Jeevan Kumaratunga - Sports and Youth Affairs

Pavithra Wanniarachchi - Samurdhi and Poverty Alleviation

Tissa Karaliyadda - Indigenous Medicine

Felix Perera - Fisheries and Aquatic Resources

C.B. Ratnayake - Estate Infrastructure and Livestock

Salinda Dissanayake - Coconut Development

Mahinda Yapa Abeywardena - Cultural and National Heritage

Prof. Wiswa Warnapala - Parliamentary Affairs

M.N. Abdul Majid - Fisheries Housing Development

A. Rishad Baduideen - Resettlement

Ameer Ali Ziabdeen - Disaster Relief Services

Chandrasiri Gajadeera - Home Affairs

Chamal Rajapakse - Agriculture Development

Kumar Welgama - Industrial Development

T.B. Ekanayake - Highways

Rohitha Abeygunawardena - Foreign Employment Promotion

Anwer Ismail - Irrigation

S.M. Chandrasena - Agrarian Services and Farmer Community Development

Bandula Basnayaka - Zoological and Botanical Gardens Promotion

Gunaratna Weerakoon - Regional Development

Sripathy Sooriyaarachchi - Skills and Employment

Mahinda Amaraweera - New Railway Track Development

Jagath Pushpakumara - Rural Livelihoods Development

Jayatissa Ranaweera - Textile Industries

****

Deputy Ministers

Milroy Fernando - Rural Economic Promotion

Tissa Karaliyadde - Religious Affairs

Salinda Dissanayake - Science and Technology

Jagath Pushpakumara - Enterprise Development and Investment Promotion

Social Services and Samurdhi Welfare

Cegu Isadeen - Media and Information

Jayatissa Ranaweera - Mahaweli, Children's Development and Women Empowerment

M.N. Abdul Majid - Local Government and Provincial Councils

Dilan Perera - Justice and Judicial Reforms

Constitutional Affairs and National Integration

T.B. Ekanayake - Public Administration

D.M. Dassanayake - Nation Building and Development

Mervyn Silva - Labour

Pandu Bandaranayake - Environment and Irrigation

Mahindananda Aluthagamage - Power

Mahinda Amaraweera - Urban Development and Water Supply

Jayaratna Herath - Healthcare and Nutrition

Dayasritha Tissera - Highways

Duminda Dissanayake - Ports and Civil Aviation

Ranjith Siyambalapaitiya - Finance and Planning

Higher Education

Rohitha Abeygunawardena - Post and Telecommunications

Premalal Jayasekara - Rural Industries and

Self-Employment Promotion

Gunaratna Weerakoon - Housing and Construction

Lasantha Alagiyawanna - Transport

Siripala Gamlath - Consumer Services and

Agriculture Marketing Development

Rohana Dissanayake - Finance and Planning

Arjuna Ranatunga - Tourism

H.A. Hussein Bhaila - Plan and Plan Implementation

Nirmala Kotelawala - Education

H.R. Mithrapala - Trade and Commerce

Wijedasa Rajapakse - Foreign Affairs

Chandrasiri Gajadeera - Fisheries Housing Development

FEEDBACK | PRINT

 

| News | Editorial | Business | Features | Political | Security | Sports | World | Letters | Obituaries |

 

Produced by Lake House Copyright 2003 The Associated Newspapers of Ceylon Ltd.

Comments and suggestions to : Web Manager