Kandy District Swimming Champions
Upananda Jayasundera - Kandy Sports Spl Corr
Kandy District Swimming Team won the team championship at the Central
Province Swimming meet organised by the Ministry of Sports Central
Province held at the Peradeniya University Swimming Pool on June 5,
2013. Swimmers from Nuwara Eliya, Kandy and Matale participated. Y M Y
Yapa Bandara, the Director of Sports – Central Province was the Chief
Guest. K G Kingsly Kumara the District Swimming Co-ordinator was the
chief organiser.
Vinoli Siriwardene and Uttama de Silva of the Central Province won
three events each for women while O M N Hulangamuwa and Shehan de ilva
also from the same province won three events for men.
Chief Guest Y M Y Yapa Bandara, the Director of Sports of
Central Province (on left) about to hoist the national flag,
just before the commencement of the swimming
meet. Also in the picture Kingsly Kumara, the Swimming Co-ordinator
of Central Province and the participants in the back ground. |
50 metres – Free Style –
1. Avishk Shiek, 2. D R Walisundera, 3. W Gamage
50 metres – Back Stroke –
1. T Abeysinghe, 2. S Senanayake, 3. M Abeysinghe
50 metres – Breast Stroke
– 1. K Silva, 2. A Shiek, 3. B Karunaratne
50 metres – Butterfly Stroke
– 1. H Herath, 2. S Aluwihare, 3. V Senasinghe
100 metres – Free Style –
1. Shehan de Silva, 2. A Bokaragama, 3. U Abeywickrama
200 metres – Free Style –
1. L Navaratne, 2. V Hettiarachchi, 3. L Karunaratne
200 metres – Breast Stroke
– 1. T Edisuriya, 2. A Shiek, 3. S Palihawadana
200 metres – Back Stroke –
1. T Abeysinghe, 2. M Abeysinghe, 3. K Kumara
200 metres – Butterfly Stroke
– 1. Shehan de Silva, 2. L Serasinghe, 3. S Wijeratne
400 metres – Free Style –
1. O M N Hulangamuwa, 2. L Navaratne, 3. Y Weeratunge Arachchi
1500 metres – 1. O M N
Hulangamuwa, 2. M A Keel, 3. V Vidura Weragama
200 metres – Individual
Medley – 1. Shehan de Silva, 2. T Edisuriya, 3. Y Weeratunge Arachchi
100 metres – Back Stroke
1. T Abeysinghe, 2. S Senanayake, 3. M Abeysinghe
100 metres – Breast Stroke
1. T Edirisuriya, 2. S Senanayake, 3. K de Silva
Winners of the 200 metres Breast Stroke T Edisuriya the winner,
A Shiek – second, third – S Palihawadana |
Winners of the 50 metres Free Style Race – A Shiek (the winner),
D Walisundara (second) and (third) W Gamage (Pictures by
Upananda Jayasundera) |
Women
50 metres – Free Style
1. S de Silva, 2. D Perera, 3. D Jayawardena
50 metres – Breast Stroke
1. P Costa, 2. M Yapa, 3. K Koneshraja
50 metres – Back Stroke
1. Vinoli Siriwardena, 2. D Jayawardene, 3. Weerasinghe
50 metres – Butterfly Stroke
1. Vinoli Siriwardena, 2. Miniruwani Samarakoon, 3. V Arambekumbura
100 meters – Free Style
1. S de Silva, 2. D Perera, 3. K Silva
100 metres – Breast Stroke
- 1. M Yapa, 2. P Costa, 3. I Mahante
100 metres
– Back Stroke -1. Vinoli Siriwardena, 2. I Mahante, 3. O
Weerasinghe
100 metres- Butterfly Stroke
- 1. Miniruwani Samarakoon, 2. N Dissanayake, 3. T Weeraratne
200 meters – Free Style -
1. Uttama de Silva, 2. Tilini Tennekoon, 3. A Jayawardena
200 metres – Breast Stroke
- 1. M Yapa, 2. N Dissanayake, K Koneshraj
400 metres – Free Style –
1. Uttama de Silva, 2. Tilini Tennekoon, 3. S Jameel
800 metres – Free Style –
1. Tilini Tennekoon, 2. A Jayawardena, 3. D Perera
200 mtres – Individual Medley
– 1. Uttama de Silva, 2. I Mante, 3. N Dissanayake |