Daily News Online
 

Monday, 12 April 2010

Home

 | SHARE MARKET  | EXCHANGE RATE  | TRADING  | SUPPLEMENTS  | PICTURE GALLERY  | ARCHIVES | 

dailynews
 ONLINE


OTHER PUBLICATIONS


OTHER LINKS

Marriage Proposals
Classified
Government Gazette

Neluwa NSSC champs

Neluwa National School Sports Club won the championship title with 200 points at the Inter Sports Clubs Track and Field meet of the Neluwa Divisional Secretariat area held at the Neluwa National School Grounds recently.

Neluwa Red Star SC was the runner up with 74 points.

The meet was presided over by W.W.K. Vithanage, DS Neluwa and organised by the Neluwa Sports Officer Bodhi Sandaruwan Dahanayake

D. Hashini Shanika of Neluwa National School Sports Club and Rosantha Wijewantha of Danawala United Sports Club were the best athletes.

The results: 10,000 metres and 5000 metres men:

1. W.G. Malith Buddhika, (Neluwa N.S.).

2. D.L. Manoj Nuwan Amarawickrama

(Batuwangala Nawodya SC),

3. D.L. Gayantha Prabath, (Nawodya SC).

1500 metres

1. K.E. Ramesh Manisha (Red Star SC)

2. W.G. Malith Buddhika (Neluwa NS)

3. D.L. Manoj Nuwan Amarawickrama (Nawodya SC).

800 metres

1. M.G. Sumeda Gayan (Red Star SC)

2. N.L. Sandun Taraka (Udawela SC)

3. W.G. Malith Buddhika (Neluwa NS)

Women

10,000 metres

1. O.K. Manoji Prabuddhika Randunu, (Neluwa NS).

2. J.W. Dilshika (Neluwa NS)

3. W.K. Maduwanthi Anurudhdhika, (Nuluwa NS)

5000 metres

1. P.G. Anushika Sandamali,

2. J.W. Dilshika,

3. O.K. Manoji Prabuddhika Randunu, (Neluwa N.S.)

1500 metres

1. O.K. Manoji Prabuddhika Randunu,

2. H.A. Uttara Sajeewani (Neluwa NS),

3. K.G. Renuka (Ranagira SC)

High Jump (Men)

1. Rosantha Wijewantha (Dellawa SC),

2. L.W. Chaminda Asela (Red Star SC)

3. Ashan Chamika (Red Star SC).

Women

1. K.H. Hansi,

2. K.D. Nilusa Samanmali

3. N.G. Ishara Rashi, (Neluwa NS).

Long Jump (Men)

1. Rosantha Wijewantha (Dellawa SC),

2. K.G. Tusara Lakmal (Red Star SC),

3. N.L. Sandun Taraka (Udawela SC).

Women

D. Hashini Shanika (Neluwa NS),

2. H.G. Ishara Hemanthi and

3. K.h. Hansi (Neluwa NS)

------------------

Putt shot (Men)

1. K.G. Tushara Lakmal (Red Star SC),

2. L.W.C. Asela (Red Star SC),

3. R.G. Amila Danushka (Neluwa NS).

------------------

Women

1. D.G. Nirosha Kumuduni (Power Star SC),

2. K.D. Nilusha and

3. S.D.L. Pubudika Maheshini (Neluwa NS)

------------------

Discus Throw (Men)

1. L.W. Chaminda Asela

2. K.G. Tushara Lakmal (Red Star SC),

3. R.G. Amal Danuska (Neluwa NS)

-----------------

Women

1. V.P. Chitra Kanthi (Red Star SC)

2. D.G. Nirosha Kumuduni (Power Star SC),

3. K.D. Niluka Samanmali (Neluwa NS)

----------------

Javelin Throw (Men)

1. Amal Janaka Edirisinghe

2. Chaminda Asela, Red Star

3. M.K. Manjula Lakmal (Wijaya SC).

------------

Women

1. V.P. Chitra Kanthi (Red Star SC),

2. K.H. Hansi and

3. M.G. Aruni Maduwanthi (Neluwa NS).

 

EMAIL |   PRINTABLE VIEW | FEEDBACK

www.lanka.info
www.peaceinsrilanka.org
www.army.lk
Telecommunications Regulatory Commission of Sri Lanka (TRCSL)
www.news.lk
www.defence.lk
Donate Now | defence.lk
www.apiwenuwenapi.co.uk
LANKAPUVATH - National News Agency of Sri Lanka

| News | Editorial | Business | Features | Political | Security | Sport | World | Letters | Obituaries |

Produced by Lake House Copyright 2010 The Associated Newspapers of Ceylon Ltd.

Comments and suggestions to : Web Editor